Scala, nebo Kamiq? Stejné, přesto jiné. Obě škodovky mají co nabídnout

Foto: ŠKODA Auto

Stejný základ, rozdílný charakter. Škoda Scala a Škoda Kamiq jsou vlastně sourozenci, který je každý jiný. Ať si vyberete jednoho, nebo druhého, nešlápnete vedle. Důvodů je několik.


Obě auta jsou podobně velká, ostatně stojí na témže technickém základu. Nabízejí ovšem rozdílné přednosti z hlediska potřeb různých uživatelů a toho, jak se s nimi žije v každodenním provozu a co na nich uživatelé oceňují. Škoda Scala nabízí na kompaktní platformě skutečně hodně prostoru. A to jak pro posádku, tak pro zavazadla. Je ideálním prvním vozem pro jednotlivce, pár, ale třeba i mladou rodinu. Pohodlně převeze i rodiče a dvě odrůstající děti. S objemem kufru přesahujícím 460 litrů se dá srovnávat s vozy o třídu výš. Tak velký zavazadelník žádný z jejích konkurentů nenabízí.

Model vstoupil na trh v roce 2019 a hned v úvodu se do povědomí lidí úspěšně zapsal jeho design. Šlo tehdy o představení nového designového jazyka automobilky. Loni jsme přišli s jeho modernizací, která odráží další inovace v tomto rukopisu, s cílem stvořit kabát auta o něco sportovnější a dynamičtější,“ popisuje produktový mluvčí Jan Hrbek.

Sportovnější ráz získala Scala mimo jiné díky upravené čelní masce a nárazníku, které nesou nové a dynamicky působící prvky. Vrcholné provedení pak dostalo nové svícení — lišta denního osvětlení je rozdělená na dvě části, což vytváří jedinečný světelný podpis. Zkrátka Scala je auto, které nelze na ulici přehlédnout.

Škoda Scala

Také interiér po modernizaci působí elegantněji, všechny jeho varianty se zase o něco přiblížily kokpitům, které známe z vyšších modelových řad. Můžeme říct, že ve Scale se dnes člověk cítí jako doma — ostatně připodobnění k bytu odpovídají i názvy jednotlivých interiérů, tedy Suite, Lodge nebo Loft,“ říká produktový specialista.

Co se pohonu týká, v nabídce najdeme oblíbené motory TSI o objemu od 1 do 1,5 litru, k dispozici jsou tři výkonové verze a manuální i automatická převodovka. Všechny motory teď mají přídomek evo2, nově i u litrových motorů. U toho silnějšího narostl výkon z 81 na 85 kilowattů. Dostal také upravenou manuální převodovku a vylepšenou výkonovou křivku i průběh točivého momentu. „V praxi to znamená, že auto je příjemnější na řízení zejména v hustším provozu,“ doplňuje Hrbek.

Škoda Kamiq

Obliba Kamiqu vychází mimo jiné opět z designu, který je oproti Scale výrazně robustnější a svalnatější, s jasným DNA vozů SUV. V tomto duchu se nesla i nedávná modernizace. Kamiq samozřejmě boduje zejména prostorem pro cestující, nabízí víc prostoru nad hlavou než Scala a plusem pro některé řidiče může být rovněž vyšší světlá výška (188 mm oproti 149 u modelu Scala), a tedy pohodlnější nastupování — to oceňují především méně pohybliví lidé, senioři a všichni, kdo si do auta nechtějí sedat příliš nízko. A přesto všechno zůstává Kamiq velice kompaktním vozem. Zaparkujete s ním všude,“ líčí s úsměvem Hrbek.

Společné trumfy

Některé prvky mají oba porovnávané modely po modernizaci společné. Jednou z nejmarkantnějších novinek je příchod LED Matrix světlometů, přičemž i základní verze svícení je teď plně ledková. „Matrix technologie s sebou nese jak zvýšení komfortu pro řidiče — jedno stisknutí páčky a dál se o svícení nemusíte starat —, tak samozřejmě i vyšší bezpečnost. Řidič může využívat výrazně více světla po větší část jízdy, díky čemuž potenciální rizika pochopitelně zaznamená dříve. Navíc neoslňuje ostatní účastníky provozu,“ vysvětluje jednu z novinek Hrbek.

Společné modelům Scala a Kamiq je například také kompletní přechod z analogových „budíků“ na digitální kokpit, který je standardem ve všech variantách a může mít úhlopříčku osm nebo deset palců. Displej infotainmentu pak nabízí úhlopříčku osm či devět palců.

Jedna praktická novinka se objevuje v ovládání klimatizace. „Protože posloucháme ohlasy našich zákazníků a novinářů, přepracovali jsme ovládání Climatronicu, na němž nyní najdete fyzická tlačítka pro ovládání ventilace. Není proto potřeba hledat v nabídkách infotainmentu, když si chcete zvýšit či snížit intenzitu ofuku,“ říká mluvčí.

Oba modely zpříjemňují každodenní život také řadou Simply Clever řešení. Auta dostala rychlejší bezdrátové nabíjení telefonů s výkonem až 15 wattů se skvělou vychytávkou – aktivním chlazením. „Všichni to známe, při indukčním nabíjení se telefon zahřívá a pak přestane fungovat přesně ve chvíli, kdy nutně potřebujeme volat nebo spustit navigaci. Podložka nabíječky je děrovaná a pod ní je aktivní větrák, který proudem chladného vzduchu telefon ochlazuje. Další zajímavou věcí je držák na tablety pro pasažéry na zadních sedadlech, který je nově k dostání nejen pro standardní sedačky, jak bylo běžné, ale i pro sportovní sedadla Monte Carlo. Čili další vlastnost, která usnadňuje přepravu dětí vzadu a aby si jízdu v modelech Scala i Kamiq užívali i tito pasažéři,“ uzavírá produktový mluvčí Jan Hrbek.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.