Co Čech, to kutil z YouTube. Skoro 60 procent Čechů by si trouflo na elektrikářské práce svépomocí. Riskují zdraví i požár

Foto: Pixabay

Vyměnit žárovku asi zvládne i ten největší antitalent. Ale co když přestane fungovat vypínač, nebo zásuvka? Případně vyhoří jistič bojleru? Elektrikář má volno až za dva měsíce, takže nezbývá, než si opravu zajistit sám. Je to ale risk.


V našem nedávném článku o tom, jak je v současné době složité sehnat řemeslníka, a jak jsou někteří z nich drazí, vyvolal poměrně velkou vlnu ohlasů. Pod článkem jsme zveřejnili anketu, ve které jsme se čtenářů ptali, zda by si uměli sami vyměnit elektrický jistič v rozvaděči. Ankety se zúčastnilo 2.900 čtenářů, kdy se plných 57,4 procent vyjádřilo v tom smyslu, že na takové opravě nic není a bez problémů by ji zvládli. Dalších 13,6 % čtenářů uvedlo, že to sice nikdy nedělali, ale že by si na to troufli. Pouze třetina (29 %) účastníků ankety se vyjádřila v tom smyslu, že by si rozhodně zavolali odborníka. Z komentářů pod článkem pak také zaznívalo, že kdo si neumí opravit takovou "banalitu", jako je jistič bojleru, musí očekávat, že za svoji "neschopnost" hodně zaplatí. Zvláštní uvažování...

Řemeslo nemá zlaté dno. Má ho diamantové

Že je v současné době obtížné řemeslníka sehnat i zaplatit, potvrzovaly i některé další komentáře pod článkem. Například pan Libor Urbánek napsal ve svém komentáři toto: „Mám v čerstvé paměti, když se po roce 1990 řemeslo stalo zaměstnáním. Rušila se odborná učiliště a řemeslu se nikdo nechtěl učit a všichni chtěli být právníky a ekonomy. A dnešní situace tomu také nahrává, když se studuje na soukromých školách. Já jsem se řemeslu stačil vyučit a potom jsem studoval. Ani se nedivím, že dobrý řemeslník může být klidně milionářem, ale jsou to tvrdě vydělané peníze. A jenom na závěr, řemeslo nemá zlaté dno, ale v dnešní době právníků, manažerů a inženýrů, kteří neumí vzít kladívko do ruky, má dno diamantové.“

Více škody než užitku

Jenže pozor. Snažit se opravit si elektroinstalaci svépomocí podle různých návodů, například na YouTube, může skončit velkým malérem. Výměna jističe není kapající kohoutek u umývadla. Špatně provedená oprava tak může vyústit v poranění, nebo například požár. „Co tři roky se dělá zkouška, neuděláte ji jako živnostník, nemůžete vystavit fakturu a pracovat. Naprosto vše v praxi elektrikáře striktně podléhá normám vyhláškám, a nařízením,“ uvedl v diskuzi pan Aleš Schindler. Žárovku si doma samozřejmě vyměnit můžete, ale zásahy do samotné elektroinstalace by měl vždy dělat proškolený pracovník s řádným osvědčením a zkouškami. Když by vám kvůli neodborně provedené opravě například shořela pračka, nebo zmíněný bojler, můžete mít navíc problém s plněním od pojišťovny.

Neuvažujte o tom ani ve snu

O tom, že dělat si opravy elektřiny svépomocí může být dosti riskantní, hovoří i další příspěvek pod článkem: „Jinak ti co si myslí, že vyměnit jistič zvládnou bez problémů, aniž to někdy dělali, tak bych na jejich místě o tom neuvažoval ani ve snu. Za prvé - elektřina opravdu může i zabít a za druhé - požáry od elektroinstalace také nejsou žádné terno. A za třetí je to proti platným předpisům. A když potom k něčemu dojde, tak od pojišťovny dostanete kulový,“ napsal například Jan Pravda na webu Life24.cz. 

Řešíte si opravy elektřiny doma svépomocí, nebo se snažíte sehnat si odborníka? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.