Jana z Prahy: „Jsem hloupá, bojler ve špatné zásuvce mě stál na nedoplatku skoro 25 tisíc korun“

kotel-energie-elektrina-zima-voda-penize
Foto: Marek Havlík

Přijít kvůli špatně zapojenému bojleru o desítky tisíc se může stát každému. Kdo totiž využívá pro ohřev vody elektrický bojler, měl by dbát na to, aby byl zapojen v tzv. „bojlerové“ zásuvce. Jedině tak lze mít náklady na elektrickou energii pod kontrolou.


Náklady na elektrické vytápění a ohřev teplé vody jsou jednou z nejvyšších energetických položek dnešního bydlení. Lidé proto logicky přemýšlí nad tím, jak uspořit. Někdo snížil teplotu vody i topení, jiný investoval do solárních panelů, ostatní se alespoň snaží optimalizovat spotřebu. Třeba tím, že mají bojler zapojen v tzv. „bojlerové“ zásuvce. Co to je?

Spínací zásuvka na HDO

Jde o spínací zásuvku. Tedy o zásuvku, která se sepne buď podle předem naprogramovaného času, nebo ve chvíli, kdy je sepnuta kódem HDO (hromadné dálkové ovládání). To slouží primárně k využívání VT a NT tarifu, tedy ke snižování odběru a s tím spojených nákladů. Jenže když se taková zásuvka porouchá, můžete vás to přijít i na desítky tisíc. Jako například Janu z Prahy.

Drahé opomenutí

Ta nám napsala svůj příběh, který začal zdánlivě malým opomenutím, ale skončil fakturou na nedoplatek ve výši skoro 25 tisíc korun. „Přestala mi fungovat zásuvka na HDO a bojler neohříval vodu,“ popisuje situaci Jana a pokračuje: „Abychom se mohli vykoupat, zapojila jsem bojler do normální zásuvky a zavolala elektrikáři. Slíbil, že přijde za dva dny, takže pohoda. Jenže v den, kdy měl přijít, mi volal, že může až odpoledne, protože řeší nějakou havárii na stavbě. To jsem ale zase nemohla já, tak jsme se domluvili, že si zavoláme a najdeme jiný termín. Jenže já na to zapomněla.“

Nedoplatek 25 tisíc korun

Jana tak měla podle svých slov zapnutý bojler v normální zásuvce několik měsíců. Uvědomila si to až ve chvíli, kdy ji přišla faktura na nedoplatek ve výši téměř 25 tisíc korun. „Myslela jsem, že to se mnou sekne,“ říká Jana a pokračuje: „Nechápu, jak jsem mohla být tak hloupá. Kvůli zapomenutému telefonátu jsem přišla o tolik peněz. Je to poučení pro příště, ale docela drahé. Tohle si budu pamatovat navždy,“ uzavírá.

Hlídejte noční proud

Noční proud není sice o tolik levnější než ten „normální“, i když něco se tím pochopitelně uspoří. Tím zásadnějším faktem je ale spíš to, že bojler hřál vlastně nepřetržitě a spotřeba tak pochopitelně vyskočila do závratných výšin. Dávejte tedy velký pozor na to, jestli máte spotřebiče s velkou spotřebou zapojené ve spínacích zásuvkách a hlavně, zda spínání správně funguje.

Stala se vám někdy podobná věc? Jak šetříte elektrickou energií vy? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.