Kolik dárků dětem pod stromeček? Stačí do deseti, ale někomu je i třicet málo

Vánoce
Foto: Pixabay

Kdo navštívil o víkendu nějaké nákupní centrum, dá nám jistě za pravdu. Vánoční šílenství je v plném proudu. Kolik by ale pod stromečkem mělo být dětských dárků, aby je děti vnímaly všechny a neskončily některé z nich bez povšimnutí někde v koši na hračky?


Vánoční období přináší radost, lásku a očekávání. Jedním z hlavních prvků vánočního rituálu je samozřejmě stromeček s dárky. Nicméně otázka, kolik dárků by měly mít děti pod stromečkem, je stále předmětem diskusí mezi rodiči a odborníky na výchovu. Existuje několik hledisek, která stojí za zvážení při rozhodování o tom, kolik a jaké dárky pod stromečkem umístit.

36 nebo 37 ?

Viděli jste film Harry Potter a Kámen mudrců, V jedné scénce ukazuje matka Dudleymu dárky a ten se ptá: „A kolik jich je? 36! Ale loni jich bylo 37!“ Podobné to letos bude možná i v mnoha českých domácnostech. Pod stromečkem se totiž někde sejdou desítky dárků, ale děti si stejně užijí jenom některé z nich. Kolik by jich tedy pod stromečkem mělo být?

Radost je základ

Konkrétní číslo pochopitelně neexistuje. V principu by jich ale mělo být tolik, aby z každého dárku mělo dítě radost. Prostě aby to nebylo o tom, že rozbalí dárek, řekne: „Hmmm…, dobrý“ a půjde rozbalovat další bez toho, že by vůbec tušilo, cože to ten předchozí dárek vlastně byl. Někdo se snaží držet číslovky deset, což je sice fajn, jenže co dělat, když je v rodině hodně příbuzných. To pak mají losovat, kdo dárek koupí a kdo ne?

Kvalita, ne kvantita

Prvním a zřejmě nejdůležitějším hlediskem je kvalita před kvantitou. Mnoho rodičů se snaží vyhnout přeplnění stromečku a dětem předat hodnotné dárky, které je skutečně potěší a přinesou jim radost. Místo desítek malých a levných dárků může být lepší zaměřit se na několik kvalitních, které budou mít dlouhodobější hodnotu.

Někdy stačí dvě hračky

Důležitým faktorem je i věk dítěte. Malé děti nemají tak vysoké nároky a často si rády hrají s jedním nebo dvěma oblíbenými hračkami. Naopak starší děti mohou ocenit větší množství dárků, ale je důležité věnovat pozornost tomu, zda jsou tyto dárky v souladu s jejich zájmy a potřebami.

Pozor na výchovné hledisko

Rodiče by měli také vzít v úvahu výchovné hledisko. Přeplněný stromeček může v dětech vytvářet příliš vysoká očekávání a nároky na materiální věci. Vychovávat děti k ocenění nehmotných hodnot, jako jsou láska, respekt a vděčnost, je klíčové. Omezení počtu dárků může pomoci vytvořit rovnováhu mezi materiálním a nemateriálním bohatstvím.

Jeden velký, tři střední

Podle Markéty z Prahy, která má dva syny ve věku 7 a 10 let, je dobrým způsobem držet se modelu „Jeden velký, tři střední a zbytek malé a měkké“. Co to v praxi znamená? „Kluci si vždycky přejí něco velkého. Třeba kolo, tablet nebo telefon,“ říká Markéta a pokračuje: „Když je to v našich schopnostech, tak to pod stromeček dostanou. To je ten velký dárek. Potom dostanou tři střední dárky, třeba Lego nebo předplatné na nějakou hru, no a nakonec tam jsou menší dárky, knihy a oblečení.“

Důležitá je radost

Celkově lze říci, že není žádný univerzální recept na to, kolik dárků by měly mít děti pod stromečkem. Je důležité brát v úvahu individuální potřeby a hodnoty rodiny. Kvalitní a promyšlené dárky mohou přinést dětem radost a splnit očekávání bez nutnosti jejich nadměrného množství. V konečném důsledku je vánoční čas o sdílení lásky, radosti a společných okamžiků, což by mělo být vždy na prvním místě.

Kolik dárků kupujete? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.