Za měsíc jí přišlo vyúčtování za plyn jako kdyby si otevřela soukromé krematorium

Vyúčtování plynu
Foto: Mirka S.

Na plynu jenom vaří, přesto dostala měsíční vyúčtování na 83 tisíc. „Asi si myslí, že jsem si ve sklepě otevřela soukromé krematorium“, říká žena z Prahy, kterou taková suma existenčně ohrožuje. Fakturu reklamuje, ale zaplatit prý musí.


Paní Mirka využívá plyn pouze na vaření. Za měsíc září jí ale přišla faktura na více než 83 tisíc korun. „Nevěřila jsem vlastním očím,“ říká Mirka, která ihned kontaktovala dodavatele plynu, aby zjistila, jak došli k tak vysokému vyúčtování. „Domluva je ale poměrně obtížná,“ říká Mirka a pokračuje: „Nejdříve chtěli, abych fakturu uhradila a až potom že to budou řešit. Jenže kde mám vzít skoro 85 tisíc?“ děsí se Mirka.

Tajné krematorium ve sklepě?

S dodavatelem se nakonec podařilo domluvit, že pošlou technika, aby zkontroloval plynoměr, jestli třeba nemohlo dojít k nějaké mechanické závadě na počítadle, protože číslo na plynoměru i na faktuře odpovídá. Jenže z logiky věci není možné, aby jeden plynový sporák za měsíc spotřeboval téměř 3.300m3 plynu. „Asi si myslí, že jsem si ve sklepě zřídila soukromé krematorium, nebo co,“ pokouší se o černý humor Mirka.

Foto: Mirka S.

Vysoká faktura za energie? Reklamujte

Co obecně dělat v případě, kdy obdržíte fakturu za energie a je na ní, alespoň podle vás, neodpovídající částka? Je potřeba fakturu co nejrychleji reklamovat. K chybám totiž nejčastěji dochází z důvodu porouchaného měřidla, nebo v situaci, kdy se odečet dělá tzv. „odhadem“.  V případě, že nesouhlasí hodnoty spotřebované elektrické energie, nebo plynu, vyfoťte si počítadlo pro následnou reklamaci. Ideální je, když na fotografii budou zároveň například noviny z toho konkrétního dne. Pro vyloučení pochybností o datu pořízení fotografie.

Vše si předem zkontrolujte

Abyste ale neplatili marný výjezd technika, zkuste sami zjistit, zda se počítadlo tzv. neprotáčí. U plynu to poznáte snadno. Ve chvíli, kdy nevaříte (paní Mirka používá plyn pouze na vaření) by mělo být počítadlo bez pohybu. V případě, že plynem třeba i topíte, zkuste na chvíli vypnout kotel a sledovat pohyb počítadla.

Zaplatit musíte

Při reklamaci ale může nastat problém. A to v tom případě, kdy se jedná o opravdu vysokou částku. Reklamace totiž nemá odkladný účinek a fakturu je potřeba zaplatit. „Jednám s dodavatelem o tom, abych tuhle sumu platit nemusela. Osmdesát tři tisíce je prostě nad moje možnosti. Snad udělá výjimku a brzo se na chybu přijde,“ doufá Mirka. Reklamaci by měl dodavatel vyřídit do 15 dnů. Vždy proto podávejte reklamaci písemně, abyste měli důkaz o datu uplatnění (například podací lístek z pošty).

Řešili jste někdy reklamaci vyúčtování energií? S jakým výsledkem? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.