Historie QR kódů je dlouhá již 30 let. Používáme je denně, mnohdy si to ani neuvědomujeme

QR kód
Foto: Pixabay

QR kódy, zkráceně pro Quick Response kódy, jsou tu s námi už 30 let. Začátky si odbyly v automobilovém průmyslu, ale dnes je běžně využíváme v každodenním životě. Třeba při placení faktury nebo účtu v restauraci.


Kdo by chtěl stále dokola vyplňovat například platební údaje do políček v aplikaci mobilního bankovnictví, kdy lze snadno namířit čočku fotoaparátu v mobilním telefonu na podivnou kombinaci černobílých kostiček, a vše se vyplní samo. Ano, to je QR kód. Jakkoliv se nám může zdát, že jde o novou technologii, nová rozhodně není.

Původně pro automotive segment

Vznik QR kódu se datuje do roku 1994, kdy byl vyvinut japonskou společností Denso Wave, dceřinou firmou Toyota Group. Původním záměrem bylo vytvořit systém rychlého a efektivního označení součástek v automobilovém průmyslu. QR kód se rychle rozšířil a stal se jedním z nejpoužívanějších typů dvourozměrných čárových kódů.

Obsáhne více dat než čárový kód

Oproti tradičním čárovým kódům, jako je například kód EAN, má QR kód několik významných výhod. Jednou z hlavních je jeho schopnost uchovávat větší množství informací na menší ploše. Zatímco čárový kód může obsahovat pouze omezený počet čísel nebo znaků, QR kód dokáže zahrnout až tisíce znaků, což umožňuje například odkazy na webové stránky, kontaktní údaje, textové zprávy a další informace.

Pro banky i zdravotnictví

QR kódy výrazně usnadňují život, zejména v digitální době, kdy rychlost a pohodlí jsou klíčové. Jsou využívány v široké škále odvětví, včetně marketingu, logistiky, zdravotnictví a cestovního ruchu. Například v oblasti marketingu mohou QR kódy přivést zákazníky na webové stránky s nabídkami nebo informacemi o produktech, zatímco v zdravotnictví mohou být použity pro rychlou identifikaci pacientů nebo léků, které berou.

Rozmach v době Covidu

V České republice jsou QR kódy využívány nejčastěji pro rychlé platby. Velký rozmach zažily ale poměrně nedávno, především v době covidové pandemie, kdy byly využívány například pro ověřování COVID-19 certifikátů. Díky QR kódům mohly v té době obchodníci a restaurace snadno přijímat platby pomocí mobilních platebních aplikací a zároveň umožňovaly rychlé ověření očkování nebo negativního testu na koronavirus. 

Propojení se „smart“ zařízeními

V budoucnu lze očekávat ještě širší uplatnění QR kódů. Mohou být využity například pro sledování a řízení zásob, interaktivní turistické průvodce, propojení s chytrými domácnostmi nebo dokonce pro autentizaci identity v digitální sféře. QR kódy jsou nedílnou součástí našeho moderního života a jejich význam a využití budou v budoucnu pravděpodobně ještě narůstat. Jejich vznik před třiceti lety přinesl revoluci v oblasti digitálního označování a komunikace a jejich potenciál ještě zdaleka není vyčerpán.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.