Sex bez kondomu? Antikoncepční pilulka pro muže je blízko. Ženy ale prý nebudou mužům věřit, že ji používají

Foto: Pixabay

Muži se možná nakonec dočkají. Vědci totiž ohlásili průlom v oblasti vývoje mužské antikoncepce, která údajně dokáže spermie na krátkou dobu "zmrazit". Otázkou ale zůstává, zda by ji muži používali.


Jaký je největší vynález v historii? Někdo by řekl, že kolo, jiný že třeba krájený chléb. Existuje však přesvědčivý argument, že žádný jednotlivý předmět nezpůsobil větší revoluci ve společnosti než antikoncepční pilulka. Píše o tom web independent. Pilulka, vyvinutá v padesátých letech ve Spojených státech, se stala symbolem sexuální svobody a nedílnou součástí hnutí za osvobození žen v šedesátých a sedmdesátých letech. Více než 60 let poté, je podle serveru Independent pilulka hlavní formou antikoncepce pro téměř třetinu žen v reprodukčním věku ve Spojeném království a na celém světě ji užívá více než 150 milionů žen. 

Myšlenka antikoncepční pilulky pro muže byla po mnoho let snem. Zejména ze strany žen, které zjistily, že užívání pilulky může způsobovat skvrny na kůži, krevní sraženiny nebo deprese. Postupné zkoušky mužské antikoncepce byly však zastaveny, ačkoli výsledky ukázaly, že by byla účinná při prevenci otěhotnění. Důvodem bylo to, že léky byly vyhodnoceny jako látky s příliš mnoha "nepřijatelnými" vedlejšími účinky. To se však brzy může změnit. 

Před několika týdny totiž vědci oznámili průlom ve vývoji antikoncepční pilulky pro muže. Dosavadní testy byly sice prováděny zatím pouze na myších, ale jejich výsledky naznačují, že účinná perorální antikoncepce pro muže by mohla být na trhu již v příštích několika letech. Na rozdíl od ženské antikoncepční pilulky neobsahuje tento nový lék hormony, což znamená, že neovlivňuje hladinu testosteronu ani nepřináší žádné vedlejší účinky spojené s hormony. Místo toho se pilulka zaměřuje na znehybnění spermií až na několik hodin. Podle studie byla účinnost léku stoprocentní celou hodinu po užití. Po třech hodinách klesá účinnost na 91 procent a po 24 hodinách úplně vymizí. Přichází tak nová sexuální revoluce? Budou muži před sexem polykat pilulky? 

Podle některých názorů bude mít případný nový preparát na trh těžkou cestu. V dotazníkovém průzkumu, který byl zaslán tisícovce žen, se totiž většina z nich vyjádřila v tom smyslu, že by mužům nevěřila, že pilulku užili. Muži se zase vyjádřili v tom smyslu, že by spíše věřili klasickému kondomu, než nějaké pilulce. Až budoucnost ale ukáže, které řešení bude nakonec více preferováno. 

Kdyby existovala mužská antikoncepční pilulka, věřili byste ji? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.