Spiknutí, atentát nebo nehoda? Manželka prezidenta Husáka zahynula po pádu vrtulníku

Vrtulník Mi-8
Foto: Jan Hrdonka, Public domain, via Wikimedia Commons

Druhá manželka komunistického prezidenta Husáka zahynula při zřícení vrtulníku na bratislavském letišti. Spekulace o tom, jestli šlo o nehodu nebo atentát, žijí dodnes.


Komunistický prezident Gustáv Husák byl dvakrát ženatý. S první manželkou, Magdou Husákovou Lokvencovou, se rozvedl v roce 1960, krátce po svém návratu z vězení. Se svoji druhou ženou, Vierou, se oženil v roce 1973.

Osudové rozhodnutí

V pondělí 17. října 1977 byla Viera Husáková hospitalizována v lázních Bardejov kvůli ozdravnému pobytu, a to společně se sekretářkou předsedy vlády SSR Blankou Schmizingovou. Ve čtvrtek 20. října kolem 13. hodiny šly spolu na oběd do vily Carola. Husáková, která byla silně krátkozraká a nosila tmavé brýle, přehlédla schod u vchodových dveří, zakopla o něj a upadla na levý bok. Protože trpěla zvýšenou lámavostí kostí, naštípla si při tomto pádu levou ramenní kost. Přestože by tuto frakturu dokázali ošetřit místní lékaři, byl o úrazu informován hlavní chirurg bratislavského Státního sanatoria profesor Pavol Novák (který Husákové v letech 1974 a 1976 ošetřoval dvě dřívější zlomeniny) a ten rozhodl o jejím převozu do Bratislavy, ačkoliv ho ředitel výslovně žádal, aby tento transport zvážil.

Riskantní manévr pilota

Počasí v ten den nebylo totiž zrovna ideální. Letecké spoje byly zrušeny, plánované odlety posunuty, přílety odkloněny. Jenže vrtulník s Vierou Husákovou pokračoval v letu na bratislavské letiště. Dispečink letiště sice posádce vrtulníku doporučil přistát v Piešťanech, kapitán vrtulníku Fabík to však odmítl a místo toho v 19:20 (kdy byli cca 9 km od cíle) požádal o plné rozsvícení naváděcích světel v Bratislavě. První pokus o přistání kolem 19:30 se nezdařil, pilot byl zřejmě oslněn naváděcími světly a požádal o jejich ztlumení.

Zemřeli všichni

Při druhém pokusu v 19:35 však vrtulník pár metrů od okraje dráhy havaroval, došlo k jeho částečnému roztříštění a k vymrštění většiny členů posádky do okolí. V husté mlze a bez naváděcích signálů byly trosky vrtulníku nalezeny až ve 20:38. Husáková i personál vrtulníku byli po smrti, profesora Nováka vyprostili z kabiny v bezvědomí, ale i on zemřel během několika hodin.

Husák v náhodu nevěřil

Ačkoliv bylo zřejmé, že šlo o fatální chybu pilota, resp. podcenění zhoršených povětrnostních podmínek, vyskytly se spekulace, že šlo o bombový útok. Vládní vyšetřovací komise však potvrdila, že tomu tak nebylo a že let neměl být vzhledem k povětrnostním podmínkám vůbec zahájen. Gustáv Husák údajně nechtěl, aby manželka do Bratislavy letěla. Podle autora knihy Gustáv Husák, Michala Macháčka, nechtěl budoucí prezident vůbec uvěřit, že se jednalo o nešťastnou náhodu.

Úmrtí manželky Husákem velmi otřáslo, na několik týdnů se zcela stáhl z veřejného života a jeho psychický stav byl zjevný i při jeho novoročním projevu 1. ledna 1978.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.