Ženám se moc nelíbí, muži ji milují, ale baví se nakonec všichni. Velikonoční pomlázce zákazy nehrozí

Foto: Pixabay

Velikonoce jsou svátky spojené s obnovou přírody a probouzením k novému životu. Tradičně se v této době používá pomlázka, která symbolizuje omlazení a očistu. Proč ale zrovna pomlázka?


Existuje několik teorií, proč se právě na Velikonoce používá pomlázka. Jedna z nich říká, že pomlázka symbolizuje nový život, který se objevuje v přírodě po dlouhé zimě, a má přinést štěstí a plodnost do domácnosti. Další teorie spojuje používání pomlázky s křesťanskými kořeny svátku, kdy byla pomlázka používána k připomínání bičování, které utrpěl Ježíš Kristus při své křížové cestě.

Dnes je používání pomlázky většinou vnímáno jako zábavná tradice, která má přinést radost a povzbuzení. V některých zemích se používají různé varianty pomlázky, ať už jde o větší či menší proutěné pletence, nebo dokonce o větve ovocných stromů.

V některých zemích se používá pomlázka také jako prostředek ke koledování. U nás a na Slovensku děti chodí s pomlázkou od domu k domu a vybírají vajíčka nebo drobné peníze. Často se k dětem ale přidávají i dospělí. Ti si však koledují spíše o malér. Místo vajíček dostávají často sklenku alkoholu, takže po několika návštěvách už některým z nich motají nohy.

V Polsku se zase tradičně používají větve z vrby, olše nebo břízy, které jsou zdobeny stužkami a barvenými vajíčky. Tedy velice podobně jako u nás. V některých zemích se ale používání pomlázky omezilo, nebo dokonce zcela zaniklo. Například v některých oblastech Německa se pomlázka používá pouze v omezené míře a někde je dokonce její používání upraveno místní vyhláškou, protože je považována za násilnou a nevhodnou tradici.

Celkově je využívání pomlázky v různých zemích velmi rozmanité a závisí na konkrétních tradicích a zvyklostech. Nicméně, hlavní myšlenkou spojující využití pomlázky bývá oslava nového života a omlazení, ať už je to z pohledu přírody nebo lidského organismu.

Ale žádný strach, velikonoční pomlázce žádné zákazy nehrozí. Internetem sice tu a tam proběhly zprávy, že se tak stane, ale jednalo se spíše o aprílové žertíky, než o skutečnou hrozbu.

Chodíte koledovat s pomlázkou? Co domů z koledy nosíte nejraději? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.