Blíží se zima a kominíci mají žně. Povinné kontroly komínů ale vlastníci domů často zanedbávají

komin-dym
Foto: Pixabay

Roční prohlídka komínů je povinná. Jakkoliv ji lze udělat kdykoliv během roku, většina lidí to nechává na poslední chvíli. Kominíci jsou tak před topnou sezónou často nedostupní a ceny jejich služeb rostou.


Podle zákona by se kontrola komínů měla provádět jednou ročně. Mnoho majitelů nemovitostí to však neřeší. Riskují však nejen to, že jim pojišťovna v případě požáru, nemusí poskytnout pojistné plnění, ale také pokutu, která může činit až 10 tisíc korun. A i kominíci přiznávají, že jakkoliv lze kontrolu komínu udělat kdykoliv během roku, vzpomenou si na ni majitelé nemovitosti většinou až těsně před zahájením topné sezóny. „V létě nemám co dělat, ale od října mám i padesát zmeškaných hovorů denně,“ říká Jíří Stach, kominík z Rokycanska a pokračuje: „Je pochopitelné, že naše ceny jsou v tomto období vyšší.

Pozor na podomní kominíky

Kontrola komínu by podle Stacha neměla stát více než 1500 korun, v některých složitějších případech však může být dražší. Vždy ale od kominíka vyžadujte doklad, který budete rozhodně potřebovat při případné pojistné události. Stach také doporučuje vyhnout se tzv. „podomním kominíkům“. „Tady v okolních vesnicích se stává, že u vrat zazvoní člověk v černém, tvrdí, že je kominík, a že zkontroluje komín. Většinou do něj jenom strčí tyč s kartáčem, vyúčtuje pětistovku bez dokladu a jde o dům dál,“ varuje Stach a pokračuje: „V tom horším případě se snaží přesvědčit majitele domu, že rozhodně potřebuje novou vložku a nabízí další předražené služby.“

Revize nebo kontrola?

Jestliže jste ale komín dlouho nepoužívali, a teď, třeba kvůli dražším energiím, budete komín využívat, bude potřeba i revize komínu. Revize není kontrola, pozor na to. Revizi může provádět pouze odborník s živnostenským oprávněním v oboru kominictví, který musí být zároveň revizním technikem komínů nebo revizím technikem spalinových cest.

Hrozí požár i otrava

Špatně vyčištěný komín ale nemusí znamenat jenom riziko požáru. Spaliny se mohou dostat také do obytných místností a způsobit otravu. Vzhledem k nízké ceně kontroly tak není žádný důvod, proč ji neudělat. A s objednáním kontroly neotálejte. Blíží se začátek topné sezóny a kominíci už nyní hlásí, že mají téměř plné kalendáře.

Kontrolujete pravidelně komín? Kolik vás taková kontrola stojí? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.