Hledali jsme pronájem bytu a narazili na podvod, který může zájemce připravit o desítky tisíc

klice-byt-pronajem
Foto: Pixabay; Eliška Konečná

Hledáte pronájem bytu? Tak pozor. Může se vám totiž stát, že i na renomovaném realitním inzertním webu narazíte na podvodníky, kteří se vás budou snažit připravit o desítky tisíc korun.


Naše kolegyně hledá po rozchodu s přítelem pronájem menšího bytu v Praze. Při pročítání inzerce na internetu narazila na několik bytů, které se jí líbily. Jak z pohledu dispozice, tak i ceny. Některé byty nabízela realitní kancelář, jiné přímo jejich majitelé. Jeden takový byt v pražské Mánesově ulici se jí obzvláště líbil. Napsala tedy majiteli a během pár hodin dostala odpověď. Ta byla ale poněkud zvláštní. Po pár mailech se ukázalo, že ostražitost byla na místě. S největší pravděpodobností šlo totiž o podvod..

Emailová odpověď „majitelky“ bytu

Dobrý den, děkuji za Váš zájem o můj byt. Nejprve si chci ujasnit pár věcí ohledně bytu. Cena za celý byt je  11.000,- Kč + 2.000,- Kč (teplá/studená voda, elektřina, internet, kabelová TV a parkování) = 13.000,- Kč/měsíc. Tato cena zahrnuje všechny poplatky: voda, elektřina, internet, plyn a parkování. Byt je plně zařízený a vybavený, jako na fotografiích. Poslal jsem fotky bytu. Pokud jste s těmito informacemi spokojeni, dejte mi vědět, abych mohl pokračovat v konverzaci. Pokud chcete, můžeme komunikovat v angličtině. Pro více informací mne neváhejte kontaktovat. S pozdravem, Gabriela.

Odpovědi chodily obratem

Kromě poněkud zvláštní stylistiky nebylo na odpovědi v podstatě nic zvláštního. Snad jen cena. Za obdobné byty totiž bývá cca o 10 tisíc korun vyšší. Kolegyně tedy odpověděla, že by si ráda domluvila prohlídku. Odpověď od „Gabriely“ přišla za pár minut:

Jmenuji se Meghnini Gabriela a jsem podnikatelka a jsem majitelkou bytu. Byt je k dispozici dlouhodobě. Byt je kompletně zařízen veškerým potřebným vybavením a spotřebiči. Jak vidíte na obrázcích, je ve výborném stavu, velmi čistý a dobře udržovaný. Nájemné bude 13.000,- Kč měsíčně včetně energií (teplá/studená voda, elektřina, internet, kabelová TV) a parkovacího stání. Máte plný přístup k veškerému vybavení budovy. To je vše, co zatím mohu říci, dokud neochutnáte můj byt. Můžete si pronajmout krátkodobě i dlouhodobě (minimálně 1 měsíc a maximálně 3 roky). Bydlení bude možné. Pokud máte další zájem, dejte mi prosím o sobě nějaké informace (věk, zaměstnání, životní styl nebo cokoli, co si myslíte, že z vás dělá dobrého nájemníka). Byt si prohlédnete poté, co vám krok za krokem vysvětlím, jak probíhá prohlídka. Neváhejte se zeptat na jakékoli otázky. Děkuji, Gabriela.

Pozor na podvod

Tady už bylo jasné, že v něčem bude pověstný „háček“, ale přesto, nebo spíše právě proto, kolegyně ze zvědavosti ještě odpověděla. Reakce přišla opět v podstatě obratem:

Foto: Pixabay; Eliška Konečná

Vzhledem k současné situaci můžeme tuto transakci provést prostřednictvím největší realitní kanceláře na světě Airbnb. Tímto způsobem se do 48 hodin setkáte s makléřem na prohlídce bytu a budete si moci byt prohlédnout. Aby nedošlo k nedorozumění, rád vám krok za krokem vysvětlím, jak postup prohlížení funguje. Jakmile získám vaše údaje, spojím se s nimi na Airbnb, abychom zahájili procedury, a dám vám odkaz s mým seznamem na jejich webových stránkách, kde si můžete rezervovat můj byt. Dokončíte rezervaci a zaplatíte Airbnb pro potvrzení vaší rezervace. Záloha se skládá z prvního měsíčního nájmu + kauce 13.000,- Kč. Tuto částku dostanete zpět po dokončení smlouvy. Máte plnou kontrolu nad platbami, dokud si byt nezkontrolujete, do 48 hodin se sejdete s agentem, abyste si byt prohlédli a vyřídili papíry. Pokud budete s bytem spokojeni, můžete se tam nastěhovat ještě tentýž den. Stačí podepsat nájemní smlouvu a Airbnb mi uvolní platbu. Pevně věřím, že se vám byt bude líbit, ale pokud ne, stále máte možnost zrušit a dostat od makléře zálohu zpět, ale jsem si jist, že až se do bytu nastěhujete, budete spokojeni. Agent Airbnb předem zkontroloval byt a vše je v pořádku, byt je jako na fotografiích. Dejte mi vědět, jestli je vše jasné? Děkuji, Gabriela.

Neplaťte za něco, co jste viděli jenom na papíře

Tady už bylo jasné, že jde s největší pravděpodobností o podvod. Nikdy neposílejte peníze předem za něco, co jste neviděli. Vždy si nejdříve byt prohlédněte a ujasněte si, kdo ho pronajímá. Airbnb inzeruje na vlastní platformě, nikoliv na realitních inzertních serverech a rozhodně žádný agent této společnosti nenabízí služby, které popisuje „Gabriela“ ve svých emailech. Při hledání pronájmu buďte proto velmi obezřetní.

Setkali jste se na nějakém inzertním serveru s tím, že by vás chtěl někdo podvést? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.