Prodala byt a chtěla postavit dům. Teď bydlí v pronájmu a bojí se, co bude dál

Foto: Pixabay

Karla nechtěla bydlet v paneláku, tak se s manželem rozhodli, že si postaví vlastní dům. Rozhodli se ale v tu nejhorší možnou dobu. Byt prodali levně, rozpočet na dům vyrostl o desítky procent, není stavební materiál.


Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním, že? Paní Karla z Mladé Boleslavi sice ve vlastním bydlela, ale byl to menší panelákový byt v Benátkách nad Jizerou. Během covidové pandemie došli s manželem k závěru, že byt je pro ně a jejich dvě dcery malý. Ceny nemovitostí tou dobou docela rostly, rozhodli se tedy byt prodat s tím, že si postaví menší domek někde v okolí. Nápad to nebyl úplně špatný, nicméně z dnešního pohledu to byl nešťastný krok. Kdo to ale mohl tušit…

Co bych teď za to dala, bydlet v našem původním paneláku. Za současného stavu nemáme šanci dům postavit
Karla P.; Benátky nad Jizerou

Byt prodali velmi rychle a v tu dobu i za relativně dobrou cenu. Plán byl takový, že než si najdou vhodnou parcelu, budou bydlet v pronajatém bytě. Ten našli záhy a zdálo se, že plán skvěle funguje. Jenže ouha. Parcely začaly zdražovat, nahoru začaly postupně šplhat i hypoteční úvěry. Hypotéku za rozumný úrok si sice stihli vyřídit včas, sehnali i parcelu, ale začalo hrozit, že hypotéku nezačnou do sjednaných 12 měsíců čerpat. Stavební materiál totiž začal prudce zdražovat, některé položky byly najednou nedostupné a rozpočet na dům během pár měsíců vyrostl o více než 50 procent.

Už přes rok tak bydlí v pronájmu, za který platí nájem z peněz získaných z prodeje bytu. Finanční rezerva se jim tenčí, materiál zdražuje, situace se zdá neřešitelná. „Chtěli jsme tu parcelu zase prodat, jenže podmínky na získání hypotéky se strašně zpřísnily a zatím žádný ze zájemců úvěr nedostal. Tak jsme v takových menších finančních kleštích, zdá se“, říká smutně Karla. Situaci potvrzují i odborníci na hypoteční trh. Podle nich totiž poklesl počet hypotečních úvěrů téměř o 80 procent.

Bude se i v Česku opakovat situace, která nastala před lety v USA, Španělsku a svým způsobem i v Itálii? Zhroutí se trh s nemovitostmi? Je pravděpodobné, že část dlužníků nebude schopna úvěry ufinancovat, nicméně nějaký zásadní pád trhu se asi v dohledné době očekávat nedá. Pravdou ale je, že někteří silní investoři na pokles cen nemovitostí již netrpělivě čekají.

Způsobil vám růst hypotečních úroků finanční problémy? Bydlíte ve svém, nebo v pronájmu? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.