Češi barevnější auta nevyhledávají. Zájem o červenou barvu klesá

Foto: Marek Havlík

Obliba červené barvy u žen s rostoucím věkem nabírá na síle, černé vozy naopak zralé ženy téměř nechtějí. I u mužů s postupem věku klesá zájem o černou barvu, ale ne tak razantně.


Velikonoce jsou pro většinu z nás o tradicích a o barvách. Jak to ale mají Češi s barvami u svých aut? Většina z nás volí méně výrazné monochromatické barvy. Někdo je věrný jedné barvě celý život, ale většina z nás své barevné preference u aut během života mění. Nejvýrazněji je tomu u žen, u kterých je například červená v raném řidičském věku na pátém místě, ale jako seniorky už jde o třetí nejoblíbenější barvu. U mužů se s rostoucím věkem zvyšuje nejvýrazněji zájem o hnědou. Černá je doménou hlavně mladých. Vyplynulo to z prodejní analýzy dat skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. 

Češi jsou stejně jako jiní Evropané obecně při výběru barvy aut konzervativnější a volí méně výrazné barvy. Černou často pro pocit luxusu, stříbrno-šedou kvůli menší viditelnosti zašpinění nebo oděrek v laku, bílou jako módní barvu. Během naší více než třicetileté praxe jsme vypozorovali, že méně konzervativní jsou v případě výběru barev mladé řidičky do 25 let, které častěji vybírají z více barevných odstínů. U žen není tolik dominantní černá barva jako u mužů a v průběhu let u nich zájem dokonce opadá. Seniorky si černou barvu volí dokonce v ani ne pěti procentech, což je až sedmá nejoblíbenější barva v této věkové kategorii. U mužů jsou výkyvy v oblibě barev v průběhu života daleko menší,“ uvádí Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings. Pro srovnání – ženy ve věku do 25 let volí černou u 16,1 % aut koupených v AAA AUTO, ve věku nad šedesát let pak jen 4,9 %. Naopak červenou si vybírá 9,2 % mladých řidiček a 15,5 % seniorek. U mužů, kteří s věkem tak výrazně preference barev nemění, volí například černou 20,8 % mladých řidičů a jen 14,8 % seniorů. Přestože hnědá barva obecně nepatří v oblibě na první příčky, u mužů s věkem zákazníků zájem o ni stoupá až na 6 %, a to přestože ji v mladém věku volí pouhých 2,8 %. 

Která barva auta je nejlepší? 

Cenově nejekonomičtější je u nového auta základní barva bez metalízy. Pokud u auta počítáte s následným prodejem, je dobré volit metalízu a univerzální barvu, protože o výraznější barvy není až takový zájem a může to mít vliv na nižší prodejní cenu a delší dobu prodeje. Pokud chcete mít auto na pohled déle čisté, pak byste měli sáhnout po světlejších odstínech laku. Na světlých barvách bude znečištění z běžného provozu méně vidět než na černé nebo tmavě modré. Z pohledu bezpečnosti na silnicích je jako nejbezpečnější barva označována oranžová, kterou si ale na sekundárním trhu kupuje jen 1,5 % zákazníků. Dobře v průzkumech dopadá také žlutá, hnědá nebo krémová. Naopak šedá nebo stříbrná jsou společně s fialovou barvou hodnocené jako nejméně bezpečné.

Jakou barvu auta preferujete vy? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.