Češi se pokut nebojí a kvůli zdražování plynu budou letos v kotlích pálit leccos

krb-kamna-topeni-emise-energie-ohen
Foto: Pixabay

České domácnosti se připravují na zimu. Některé z nich ale již nyní avizují, že do kotle u nich přijde vše, co hoří. Případných pokut se však údajně nebojí.


Zdražování energií, především plynu, bude mít pravděpodobně negativní dopad nejen na naše peněženky, ale také na kvalitu ovzduší. Domácnosti, které si nebudou moci dovolit topit plynem celou zimu tak, jak byly zvyklé, totiž podle některých informací počítají s tím, že začnou v kotlích spalovat i odpad. Z komínů se tak může v mnoha případech začít valit černý štiplavý dým, který kvalitu života v konkrétní lokalitě rozhodně nezlepší. V kamnech v domácnosti však nelze spalovat leccos.

Přípustná úroveň znečišťování ovzduší je totiž upravena zákonem o ochraně ovzduší a je dána emisními limity. Emisní limity a přípustná tmavost kouře je potom stanovena vyhláškou č. 415/2012 Sb., která provádí základní právní předpis v oblasti ochrany ovzduší, tedy zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. 

Zálohy se mi zvedly o více jak 200 procent a topit plynem celou zimu si rozhodně nebudu moci dovolit. Do kamen tak určitě nějaký ten odpad přihodím
Martin V, Rokycany

Podle některých obchodníků vzrostly prodeje kamen na tuhá paliva až o 50 procent. Lidé se tak pravděpodobně chystají v zimě topit tak, jak tomu bylo dříve, tedy otevřeným ohněm v kamnech, nebo v krbech. Jenže běžný občan v kamnech odpad spalovat rozhodně nesmí. Porušoval by tím totiž povinnost dodržovat přípustnou úroveň znečišťování ovzduší, čímž by se vystavil pokutě. 

Jak nám ale sdělil Martin V., obyvatel jedné vesnice u Rokycan, případné pokuty se obyvatelé vesnic většinou nebojí: „V naší vesnici sice zavedli před lety plyn, ale málokdo si letos bude moci dovolit celou zimu plynem topit. Skoro celá vesnice tak nacpe do krbu, nebo do kamen, co jim přijde pod ruku. Udávat se ale navzájem určitě nebudeme“. 

Pokuty za spalování odpadu v domácnostech přitom mohou dosáhnout částky až 30 tisíc korun. Uložit je mohou jednotlivé obce, resp. městské a obecní úřady. V případě domácností je takové jednání řešeno jako přestupek, v případě podnikatele, resp. právnické osoby, potom jako správní delikt. Tam už ale hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Zajímavostí je, že kontroly v domácnostech může provádět nejen stavební úřad, ale také třeba hasiči. 

Dotkne se vás zdražování energií natolik, že uvažujete nad topením pevnými palivy v kamnech? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.