Drahé energie nutí Čechy čím dál tím více využívat nebezpečné formy vytápění

krb-kamna-topeni-emise-energie-ohen
Foto: Pixabay

Náklady na energie přinutily některé Čechy sáhnout nejen k netradičním, ale mnohdy také k nebezpečným formám vytápění. Největším rizikem je především otevřený oheň a s ním spojená vysoká koncentrace CO2 v nevětraných místnostech.


Současné vysoké ceny energií se u koncových zákazníků nejvíce projevují v nákladech na teplou vodu a vytápění bytů a rodinných domů. Výjimkou nejsou ani situace, kdy se celkové náklady na vytápění domácnosti zvýšily až o 300 procent. Někteří lidé se proto snaží na zvýšené ceny „vyzrát“ a najít levnější alternativy. To s sebou ale mnohdy přináší rizikové faktory.

Asi největším problémem, tedy především na venkově, je spalování nejen domovního odpadu, ale také různých „vynálezů“. Jedním z nich je i tzv. „Ostravské torpédo“, někde také nazývané jako „Leninova briketa“. Co to je? „Je to směs pilin a starého oleje, která se nalila do pytlíků od mléka a nechala se ztvrdnout“, vysvětluje nám Jiří Urban, který prý takto před rokem 1989 běžně ve svém domku topil. Dnes se pytlíky od mléka již sehnat nedají, ale i s tím se prý dá snadno poradit.

Dneska se to dělá tak, že se rozřízne prázdná PET láhev a směs se dá do ní“, vysvětluje Urban, který zároveň doporučuje ztvrdlou směs v PET láhvi ještě nařezat na kolečka: „Když se to nařeže na kolečka velikosti hokejového puku, tak se to krásně vejde i do malých kamínek, třeba někde na chatě“.

Podobné způsoby topení ale nelze rozhodně doporučit. Nejen, že je topení takovými „vynálezy“ krajně neekologické, ale také poměrně nebezpečné. „Spaliny, resp. mastný dým, může zanést komínové stěny, což může v extrémních případech skončit i požárem“, varuje Milan Kočí, který pracuje jako kominík ve Středočeském kraji. Podle něj hrozí i riziko vybouchnutí takové brikety: „Takto vyrobená domácí briketa může bez slisování obsahovat vzduchové bubliny. Často také může být vyrobena z různých kousků dřeva. To může potom při vysokém žáru způsobit i vybouchnutí takové brikety a následné „poprskání“ kamen i komínu rozteklým plastem z PET lahve“.

Spalujete v kotli domácí odpad, nebo podomácku vyrobené brikety z pilin a oleje? Jaké s tím máte zkušenosti? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.