Komentář: Čekat s nákupem nemovitosti na příští rok by se nemuselo vyplatit


Nabídkové sazby hypoték se aktuálně málokdy dostanou pod 6 procent. Počet uzavřených hypotečních smluv tak výrazně klesá. Zájemci o vlastní bydlení vyčkávají, ale to by se jim nemuselo vyplatit.


Vyplatí se pořídit si nyní svoje vlastní bydlení na hypotéku, nebo je výhodnější jít třeba na rok do nájmu a počkat si na výhodnější podmínky? To aktuálně řeší možná desítky tisíc zájemců o vlastní bydlení. Jenže odpověď není vůbec jednoduchá. Pořídit si v současné době vlastní bydlení s využitím hypotečního financování je totiž pro drtivou většinou zájemců v podstatě nemožné. Nejen kvůli úrokům samotným, ale také kvůli růstu cen nemovitostí a nutnosti mít naspořeno alespoň 20 procent ceny nemovitosti.

Nabídkové sazby hypoték nyní většinou začínají nad šesti procenty, což je ale již téměř trojnásobek toho, kde začínaly na jaře roku 2021. Ano, k šestiprocentní hranici se úrokové sazby přibližovaly například i v letech 2005 a 2006, jenže tehdy stál například nový byt 2+kk s lodžií v Berouně 1.250.000,- korun. Dnes se ten samý byt prodává za cenu kolem 5.500.000,- korun. To ale znamená, že zájemce o takový byt musí mít naspořeno minimálně 1.100.000,- korun a být schopen splácet téměř 30 tisíc korun měsíčně po dobu 25 let.

Podle výpočtu serveru hypoindex.cz by měsíční splátka hypotečního úvěru na částku 3.500.000,- korun (to by ale na uvedený byt pořád ještě jeden milión chyběl) se splatností na 25 let, úrokovou sazbou 6,3 % a fixací na tři roky, činila více než 23.000,- korun, což je meziroční nárůst o téměř 6 tisíc korun. Takový nárůst splátky pochopitelně s rodinným rozpočtem pořádně zamává. Mnoho zájemců o vlastní bydlení se tak rozhodlo vyčkat. To by se ale nemuselo v konečném důsledku vyplatit.

Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by se v příštích dvanácti měsících měly sazby hypotečních úvěrů nějak výrazně snižovat. Česká národní banka navíc ke snižování sazeb nepřistoupí pravděpodobně dříve než ve druhé polovině příštího roku. To by znamenalo, že minimálně do poloviny roku, možná až do konce roku 2023, se sazby hypotečních úvěrů snižovat nebudou. To by v konečném důsledku znamenalo, že zájemce o hypoteční úvěr platil při čekání na lepší sazby za pronájem bytu "zbytečně". Ovšem jak bude situace s úrokovými sazbami v příštích měsících a letech vypadat, to by bylo v tuto chvíli skutečně věštění z křišťálové koule.

Uvažujete aktuálně nad využitím hypotečního úvěru? Je podle vás za současné situace výhodnější být v pronájmu, nebo platit vysokou hypotéku? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Alexander Weiss; Hypoindex.cz; Tiskový servis ČNB

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.