Komentář: Lidé odkládají zapnutí topení na co nejpozději. Někdy to je už ale známka zoufalství

Foto: Izabela Kuncová

Odložit zapnutí topení na co nejpozději. V současné době mantra mnoha českých domácností. Někde se dokonce rozhodli nezapínat topení ani teď, kdy jsou venkovní teploty již pod bodem mrazu.


Současná ekonomická situace mnoha českých domácností není nejrůžovější. Za měsíc je tady Štědrý den a do schránek začínají chodit „pozdravy“ z energetických společností o nových zálohách na rok 2023. Do mnoha rodin zároveň začínají chodit rozpisy plateb za minulá období. Většinou bohužel s poměrně vysokým nedoplatkem. Náklady většiny rodin se tak v prosinci, i s ohledem na přicházející vánoční svátky, mohou i zdvojnásobit.

Lidé se proto snaží šetřit, kde se dá. Jedním ze způsobů, jak se někteří občané snaží snížit náklady na energie, je i odložení zapnutí topení na co nejzazší dobu. „V loňském roce se touhle dobou u nás už dávno kouřilo z komínů“, říká Jaroslav Šindler z menší vesnice na Rokycansku a pokračuje: „Letos se to všichni snažíme odložit na co nejpozdější dobu“. Podle Šindlera jsou někteří jeho sousedi na tom tak, že si ani topit nemohou dovolit. „Topíme tady plynem, ale i když je nastaven cenový strop, tak zálohy na plyn a elektřinu spolknou skoro celý důchod“, přibližuje Šindler situaci některých svých sousedů.

Jak se situace s cenami energií bude nadále vyvíjet, je bohužel ve hvězdách. Pravdou ale zůstává, že právě lidé na venkově, žijící často sami, pocítí navýšení cen energií asi nejvíce. Tím spíše, když v podstatě neexistuje žádná rozumná alternativa, jak si doma levněji zatopit. Na venkově byli zvyklí topit uhlím a dřevem. Letošní palivové dřevo je však nedostatkové, drahé a mokré. Topit by se s ním stejně nedalo, navíc z mnohých domů kotle na tuhá paliva zmizely. To samé se týká i uhlí. Když už by si ho někdo koupil, často ho nemá jak spálit a zůstává tak závislý na plynu.

Jak se bude situace nadále vyvíjet? Na venkově jsme například zaregistrovali úvahy některých občanů nad možností „uzavřít“ v podstatě celý dům a bydlet třeba jenom v kuchyni, která se vytemperuje tím, že se v ní vaří. „Zaslechl jsem v hospodě i souseda, který přemýšlí nad prodejem domu a přestěhování do nějakého bytu v Rokycanech. Jenže, kdo by si dnes koupil starý studený dům na vesnici, kde nic není“, uvažuje Jaroslav Šindler.

Oddalujete zahájení topné sezóny, nebo už topíte na „plné pecky“? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Izabela Kuncová; Jaroslav Šindler

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.