Komentář: Vypadá to, že lidé moc dobře vědí, jak ušetřit za energie. "Zaručené“ rady tak nepotřebují

Foto: Jan Smékal

Mediální prostor je plný návodů na úsporu energií. Někdy jsou to dobré rady, jindy čiré šarlatánství. Z komentářů pod našimi články to ale vypadá, že lidé velice dobře vědí, kde a jak ušetřit, a tak žádné rady nepotřebují. I když...


Asi nikomu se nechce snižovat doma teplotu na 17 stupňů, koupat se ve vlažné vodě a místo vaření jíst instantní polévky. Ano, dá se tak asi něco uspořit, ale kvalita života se výrazně snižuje. Přesto je takových rad plný internet. I my jsme podobně zaměřené články publikovali. Z diskuzí pod články je ale zřejmé, že drtivá většina lidí moc dobře ví, kde mají pověstnou Achillovu patu. Někdy dokonce upozorní na možnosti úspor, které by třeba ostatní nenapadly.

Zajímavý komentář nám zaslal například pan Zdeněk Poskočil. Jeho doporučení jsme nebyli schopni ověřit, nicméně jako velice zajímavý poznatek se nám jeví například zmínka o možném úniku teplého vzduchu neutěsněnými dvířky domácího krbu. O otevřeném krbu asi ani nemluvě. A co konkrétně pan Poskočil doporučuje? Zde jsou jeho rady:

Pokud máte stacionární plynový kotel (nekondenzační) připojený na vyvložkovaný komín, tak buď na kouřovod dejte motoricky ovládanou komínovou klapku (podle výšky komína ušetříte až 25 % spotřeby plynu = reálná čísla ze zkušeností z praxe), nebo kotel rovnou nahraďte novým kondenzačním a uspoříte výše uvedených 25 % + dalších cca min. 10 až 15 % za kondenzaci spalin (nižší číslo je pro radiátory, vyšší číslo pro podlahové vytápění). Tomu se říká úspora (35 - 40 %). Rovněž si dejte pozor na ohřev teplé vody. Pokud ji ohříváte v plynovém, přímo topeném zásobníkovém ohřívači, tak ho nahraďte nepřímo topeným zásobníkovým ohřívačem. Ve stávajících cenách tak můžete ročně ušetřit klidně až 15.000 korun. Nevařte na plynu a vaření raději řešte sklokeramikou nebo indukcí. Spálením 1 m3 zemního plynu totiž vznikne až 1,7 litru vody, kterou musíte vyvětrat z místnosti, aby vám nezplesnivěly stěny. To znamená, že vaříte a větráte cenné teplo ven! Máte-li v místnosti krbová kamna a netopíte v nich, tak dokonale utěsněte přívod vzduchu pod kamna z místnosti. Jedná se opět o zamezení vzniku komínového tahu, který dokáže z objektu trvale 24 hodin denně, a to po celé topné období, odvádět i 40 % veškerého tepla pro vytápění. Závisí to na účinné výšce komína (vzdálenost mezi zaústěním kouřovodu do komína a komínovou hlavou). Optimální je, pokud si kamna přivádějí spalovací vzduch z komína (z prostoru mezi tepelnou izolací keramické vložky a keramzitovou tvárnicí) a spaliny odvádějí do vnitřní keramické vložky“. 

Jaký máte názor na uvedené rady? Využijete některou z nich? Máte nějaké vlastní doporučení? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Marek Havlík; CarTrax; Zdeněk Poskočil

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.