Ostravské torpédo, nebo Leninova briketa. Vesnice se halí do oblak dýmu, lidé se však pokut nebojí

Foto: Pixabay

Ceny energií přinutily některé obyvatele objektů s možností vytápění tuhými palivy dávat do kotlů v podstatě cokoliv, co hoří. České vesnice se tak halí do oblak dýmu, ale místní obyvatelé se většinou pokut nebojí.


Ještě v loňském roce topili doma elektřinou, nebo plynem. Letos se ale v mnohých objektech opět rozhoří plamen živený tuhými palivy. Někde budou do kotlů sypat uhlí, jinde brikety, nebo dřevo. Bohužel je ale stále mnoho domácností, ve kterých dají do kamen v podstatě vše, co hoří. Ekologie jde v takových případech stranou, zásadní jsou úspory za energie, nebo alespoň snížení nákladů.

Nedá se nic dělat. Pneumatiky v kamnech sice pálit nebudu, ale ekologie bude letos asi to poslední, co budu v souvislosti s vytápěním domu řešit
František K.; Břasy

Podle Františka K. z obce Břasy na Rokycansku bude letos on, i mnoho jeho sousedů, dávat do kamen vše co hoří. „Ano, bude to návrat ke starým časům, kdy byl po celé vesnici cítit těžký dým, ale nemáme jinou možnost“, říká František, který si před necelými deseti lety předělal topení v celém domě na plyn. „Vypadalo to lákavě, ale letos přišlo kruté procitnutí. Kdybych topil plynem, propálím za sezónu nějakých sedmdesát tisíc korun. A to si skutečně nemohu dovolit“, říká František, který si v domě ponechal i starý kotel. Podle něj to proto bude letos s ekologií vytápění na venkově o mnoho horší než před lety.

Lidé si budou amatérsky a narychlo instalovat kotle na tuhá paliva, a protože uhlí i dřevo taky hodně podražilo, budou tam určitě pálit i plasty a podobné věci“, obává se František, který vzpomíná na dávné doby, kdy se do kamen dávaly plastové pytlíky od mléka naplněné pilinami a vyjetým olejem. „Někde se tomu říkalo ´Ostravské torpédo´, jinde zase ´Leninovy brikety´, slyšel jsem ale i jiná pojmenování“, říká František. Každopádně jde o palivo, které nemá s ekologií vůbec nic společného a varují před ním i kominíci: „Mastný dým a saze mohou zanést komín, kdy může ve specifických případech dojít i k požáru“, varuje dobrovolný hasič Václav P. ze stejné vesnice, jako je František.

Letošní zima se tak bohužel, i přes podobná varování, pravděpodobně ponese v duchu padajících sazí a těžkého štiplavého kouře. Alespoň na venkově tomu tak v některých případech asi skutečně bude. Podle Františka tomu nezabrání ani zastropování cen energií. „I po zastropování může být cena plynu až 2,50 za kWh bez DPH. K tomu si plynárny připočítají ještě další poplatky a budeme stejně někde u čtyř korun“, vypočítává František. Dým tak podle něj nad vesnicí bude. A co se týká případných pokut, těch se údajně nebojí. "Myslím, že všichni pochopí, že jiná možnost není", říká František.

Máte doma kotel na tuhá paliva? Co v něm budete pálit? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.