Petr Pavel očekává podle svých slov od Babiše v dnešní debatě na TV NOVA podraz. "Stát se to může", míní odborník na komunikaci

Foto: Miloslav Hamřík (Pixabay)

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se domnívá, že v dnešní volební debatě na TV NOVA půjde Andreji Babišovi o hodně a nedá se tak vyloučit nějaký "podraz". Řekl to ve včerejší debatě na TV Prima. Podle odborníka na komunikaci to není, s ohledem na Babišův temperament, vyloučeno.


Text je redakčním komentářem.

Byla to celkem nevinná otázka. Moderátorka prezidentské debaty na TV Prima se Danuše Nerudové i Petra Pavla zeptala, jaký největší podraz ve volební kampani dosud zažili. Kandidát Petr Pavel, pro mnohé možná poněkud překvapivě, odpověděl, že nějaký podraz očekává až v dnešní debatě na TV NOVA, které se se vší pravděpodobností zúčastní i Andrej Babiš, který se doposud všem debatám vyhýbal.

Kdo ale poradil nechodit Babišovi do televizních debat a proč jde zrovna do té dnešní na TV NOVA? Za vším je zřejmě taktika, kterou před pěti lety použil prezident Zeman. Podle odborníka na komunikaci má však taková taktika svoje limity a obava Petra Pavla se tak může naplnit.

Prezident Miloš Zeman před pěti lety zvolil taktiku nechodit před prvním kolem voleb do televizních debat. Měl za to, že se do druhého kola dostane i bez toho, že by musel před prvním kolem prezidentských voleb čelit „přesile“. Taktika mu vyšla. Do televizních debat šel až před druhým kolem, kdy bylo potřeba aktivizovat nerozhodnuté voliče, nebo voliče, kteří k volbám jít už nechtěli. A taktika mu vyšla.

Ačkoliv v prvním kole získal Zeman „pouze“ 1.985.547 hlasů, ve druhém to bylo již o téměř milión více. Přesně to bylo 2.853.390 hlasů. Jedním z důvodů, proč se Zemanovi podařilo ve druhém kole získat dalších téměř 870 tisíc hlasů bylo právě to, že se před druhým kolem  televizních debat zúčastnil. Zeman je velice dobrý rétor a protikandidáta Drahoše v těchto debatách v podstatě „převálcoval“. I díky tomu uhájil těsné vítězství. Od poraženého Drahoše ho totiž dělilo „pouhých“ 152 tisíc hlasů, tedy o téměř 470 tisíc hlasů méně, než v kole prvním.

Taktika se mu tedy vyplatila. Asi i proto ji v těchto volbách zvolil také kandidát Andrej Babiš. Ten se totiž žádné z televizních debat nezúčastnil. Až na jednu výjimku. A tou je dnešní „dvojdebata“ na TV NOVA. Dnešní dvě televizní debaty na TV NOVA jsou tak v rámci předvolební prezidentské kampaně jedinými televizními debatami, do kterých se Andrej Babiš rozhodl jít. Podle odborníka na komunikaci může Babiš tímto krokem jenom získat. Má to ale jednu docela zásadní podmínku.

Je totiž obecně známo, že ve vyhrocených debatách se svými politickými oponenty a protivníky se Andrej Babiš často nechával unést a volil útočný způsob argumentace, která byla navíc mnohdy daleko od konkrétního tématu. „Jestliže pan Babiš udrží v debatě na TV NOVA nervy „na uzdě“ a nebude agresivně reagovat například na otázky týkající se jeho obvinění ve Francii za údajné daňové úniky a praní špinavých peněz, nebo například na dotazy týkající se jeho proklamací, že soudní řízení, které řešilo „dotační kauzu Čapí hnízdo“, je politickým procesem, může nerozhodnuté voliče přesvědčit, že ho mají volit. V opačném případě o takové voliče však pravděpodobně přijde“, říká Pavel Foltýn, specialista na PR a komunikaci.

Foltýn se zároveň domnívá, že Babiš, ačkoliv několikrát tvrdil, jak svoji verbální komunikaci „zjemní“, nervy na uzdě neudrží. „Viděli jsme to v různých debatách a při dotazech novinářů již mnohokrát. Zpočátku se snaží, ale nakonec stejně vybouchne“, domnívá se Foltýn a pokračuje: „Jestliže neudrží nervy na uzdě ani v dnešní televizní debatě, což by pro mě osobně nebylo žádným překvapením, může to část nerozhodnutých voličů, kteří váhají například mezi ním a Jaroslavem Baštou, přimět spíše k volbě protikandidáta. A není ani vyloučeno, že se naplní obava Petra Pavla a Andrej Babiš přijde s nějakým nekorektním sdělením, tedy jak řekl včera generál Pavel s nějakým "podrazem"“.

Udrží v dnešní televizní dvojdebatě na TV NOVA Andrej Babiš nervy na uzdě, nebo nikoliv? Naplní se slova generála Pavla o nějakém "podrazu"? Napište nám do dikuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Pavel Foltýn, ČTK; Echo24; TV Prima

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.