Specialista na PR: „Rozdělení debaty na Nově na dvě části vnímám jako nefér. Formát mohl hrát Babišovi karet. Nehrál“

Foto: Miloslav Hamřík (Pixabay)

Včerejší „dvojdebata“ na TV Nova byla podle Pavla Foltýna, specialisty na problematiku PR, z pohledu vyváženosti a rovného přístupu ke všem kandidátům neférová. Senátor Hilšer kvůli tomu dokonce odešel ze studia. Pomyslnou výhodu však Babiš nevyužil.


Následující text je názorovým komentářem redakce Life24.cz

Včerejší předvolební debata na TV Nova byla jedinou debatou, ve které se se svými protikandidáty utkal také bývalý premiér Andrej Babiš. Bohužel ale ne se všemi. Nova totiž rozdělila debatu na dvě části. A v televizním studiu to kvůli tomu vřelo. Především v té první části, které se Andrej Babiš nezúčastnil. Jenže jedna věc je teorie a druhá je skutečnost. Zdá se totiž, že pomyslnou výhodu formátu předvolební debaty Babiš využít nedokázal.

TV Nova není veřejnoprávní médium a nemusí tak řešit otázku objektivity a tzv. „vyváženosti“. Domnívám se však, že elementární profesní čest každého novináře by v případě takto koncipované předvolební debaty měla zvonit na poplach
Pavel Foltýn; PR specialista

Jakkoliv se totiž mělo jednat o klíčovou debatu, Nova ji rozdělila do dvou částí. V té první, vysílané od cca 17 hodin, se utkali všichni kandidáti kromě p. Středuly (z kandidatury odstoupil), p. Pavla, p. Nerudové a Andreje Babiše. Mnozí proto očekávali, že dynamika této části debaty bude poněkud unylá a že debata bude tak trochu „o ničem“. Ono tomu nakonec tak vlastně i bylo. Ovšem s výjimkou prvních okamžiků.

Hned v úvodu debaty totiž kandidát Karel Diviš vyzval Andreje Babiše k odstoupení z kandidatury a senátor Marek Hilšer dokonce televizní studio opustil. Podle jeho slov totiž formát „dvojdebaty“ neodpovídá férovému přístupu ke všem kandidátům. V duchu marketingového hesla „Odliš se, nebo zemřeš“ odjel z areálu televize na mopedu, což mělo marketingově pravděpodobně mnohem větší efekt, než jeho případné vystupování v samotné debatě. Moderátorka debaty označila Hilšerův odchod za teatrální a doplnila, že jsou soukromou televizí a bylo jejich rozhodnutím, jaký formát debaty zvolí. „Mně naopak přišlo poněkud teatrální vystavit na prázdném stolečku Marka Hilšera jeho fotografii, kterou v závěru debaty redaktorka ukazovala do kamer“, říká Pavel Foltýn, specialista na komunikaci a PR.

Nám v této souvislosti navíc uniká, proč takový formát, tedy dvě rozdělené debaty, televize vlastně zvolila? Proč se měli mezi sebou utkat kandidáti, kterým v podstatě všechny průzkumy predikovaly pozice od čtvrté příčky níže? O co se vlastně tito kandidáti měli v debatě snažit? Aby byli v průzkumech na šestém místě, místo na sedmém? „Dle mého názoru převládlo komerční hledisko, z pohledu vyváženosti a objektivity to byl rozhodně krok vedle“, domnívá se Foltýn.

Druhá část debaty, vysílaná od cca 20 hodin, slibovala mnohem zajímavější zážitek. Utkali se v ní totiž pravděpodobně největší favorité voleb, tedy p. Danuše Nerudová, p. Petr Pavel a především Andrej Babiš. A ačkoliv to zpočátku debaty vypadlo tak, že se Andrej Babiš vzdal svého obvyklého expresivního projevu, s přibývajícím časem nabývala dynamika a zmatečnost jeho vyjadřování na síle. Ke slovu se dostaly i drobné „podpásovky“, které však ani jednoho z protikandidátů nerozhodily. „Vy dva jste teoretici, kteří neví, jak to v byznyse a politice chodí“, počastoval například Babiš oba své protikandidáty. Jenže právě v ekonomické části debaty, kde se řešila například inflace, „nasvítila“ Danuše Nerudová poměrně jednoznačně, proč Andrej Babiš například loboval za to, aby se guvernérem ČNB stal Aleš Michl a ČNB nezvyšovala úrokové sazby. Vysoká inflace totiž v takovém případě vyhovuje podle Nerudové především vysoce zadluženým firmám, například těm z holdingu Agrofert.

Pole některých politických komentátorů se podobná argumentační taktika dala od Babiše očekávat. Babiš má totiž sice z celé trojice nejvíce politických zkušeností, ale nemá již moc času, aby je dostatečně a hlavně srozumitelně odprezentoval. Soustředil se totiž především na nedávný soud a teprve v okamžiku, kdy byl, zatím tedy nepravomocně, zproštěn obžaloby, začal trochu šlapat na plyn. Výsledek soudu je totiž nyní jeho největším triumfem a dá se očekávat, že postoupí-li do druhého kola, vyvine skutečně enormní tlak, aby svého protikandidáta porazil.

Rozdělení debaty do dvou částí tak mohlo vyhovovat právě Babišovi, který v takovém formátu nemusel reagovat například na komunikačně velmi schopného Karla Diviše, nebo třeba na Jaroslava Baštu. Ten totiž podle mnohých analytiků může být černým koněm prvního kola. Tentokrát se ale zdá, že teoretické výhody Babiš nevyužil. Ostatně, jaký vliv měla včerejší debata na dnešní a zítřejší volby, ukáže již sobotní podvečer.

Jak vnímáte odchod Marka Hilšera z televizního studia a vystoupení Andreje Babiše ve večerní části debaty? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Pavel Foltýn; TV NOVA

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.