Poradce na rodinné finance vysvětluje, jak finančně přežít vánoce a mít přitom plnou nůši dárků

Foto: Pixabay

Letošní Vánoce budou pravděpodobně pro velkou část české společnosti finančně náročnější, než ty předchozí. Při dodržování správných zásad lze však i s nižším rozpočtem mít pod stromečkem opravdu bohatou nadílku.


O tom, jak finančně přežít letošní Vánoce, dopřát svým blízkým dostatek dárků a neuhnat si při tom žaludeční vředy, jsme si u kávy povídali s Miroslavem Bendou, který se ve svém volném čase zabývá poradenstvím v oblasti rodinných financí. Jeho rady a doporučení rozhodně nejsou ničím, co by rozumně uvažující člověk nevěděl, přesto se vyplatí se nad jeho názory zamyslet. 

Mnoho rodin se obává, že je letošní Vánoce finančně zruinují. Co byste jim doporučil? 

Jde o to, co to znamená „zruinuje“. Rodina, která má napnutý rozpočet, například kvůli vyšším nákladům na energie a bydlení, by měla zvážit, zda dárky pod stromečkem musí být v takovém množství a v takové finanční výši, jako tomu bylo například v předchozích letech. Existuje ohromné množství dárků, které nestojí tisíce, ale radost udělají velikou. Vstupenky do divadla, různé kurzy, zajímavé pochutiny, atd… Drahá elektronika, kabelky, nebo zájezdy určitě mohou počkat. 

Jak se díváte na krátkodobé půjčky na vyřešení nákupu vánočních dárků? 

Rozhodně to nedoporučuji. A to ani v tom případě, že má dotyčný příjem, ze kterého by mohl dluh splácet. Může přijít o práci, nebo přijde větší záloha na energie a na problém je zaděláno. Už jsem zažil i případ, kdy se pán zadlužil kvůli drahému telefonu, který dal pod stromeček svému synovi. Naprosto zbytečná věc. Splátky po dvou měsících přestal platit a skončil v exekuci. Kvůli telefonu… 

Kolik by tedy rodina měla utratit za vánoční dárky? 

To je pochopitelně velice individuální, ale doporučil bych, aby to měsíčně nebylo více než 50 procent částky, která zbyde po zaplacení nákladů na bydlení a energie. V absolutním čísle si ale osobně myslím, že při celkové útratě do 10 tisíc korun může mít i čtyřčlenná rodina velice krásné Vánoce. A to včetně večeře a stromečku. 

Někdy je ale i deset tisíc korun vysoká částka… 

Ano, to je pravda. Když se budeme bavit o nižší částce, tak můžeme vycházet z následujících částek. Stromeček pořídíte za 500 korun, kapra za 300 korun, dva kilogramy bramborového salátu za nějakých 250 korun, 2 kilogramy cukroví za 800 korun, láhev vína za stokorunu. Takže večeře pro čtyři lidi i se stromečkem může přijít na nějaké 2 tisíce korun. Dárky se potom bez problémů dají koupit do tisícikoruny pro každého. V součtu jsme tedy na nějakých šesti tisících korun. 

Kolik utratíte letos za Vánoce vy? Napište nám do diskuze. 

Zdroj: Marek Havlík; Miroslav Benda; CarTrax

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.