Vzteklé dítě, válející se na podlaze supermarketu kvůli nekoupené sladkosti, je černá můra mnoha rodičů

Vzteklé dítě
Foto: Pixabay

Možná jste to sami zažili, případně někdy v obchodě viděli. Rodiče nekoupí dítěti požadovanou sladkost, načež se dítě začne vztekat a válet po podlaze. Co v takové chvíli dělat? Jak frustrují situace to pro rodiče je?


Výchova dětí přináší mnoho radostí, ale také výzvy, přičemž jednou z nejčastějších je zvládání situací, kdy se dítě začne vztekat. Každý rodič se alespoň jednou setkal s okamžikem, kdy se jeho potomek vzpírá nebo projevuje nespokojenost. Jednou z typických situací může být návštěva obchodu, kde dítě touží po cukrovince, ale rodiče ji z nějakého důvodu nechtějí koupit. Jak v takových chvílích reagovat? 

Proč se děti chovají vztekle?

Důvody, proč se děti začnou vztekat, mohou být různé. U malých dětí je vztek často projevem neschopnosti vyjádřit své pocity slovy. Dítě chce něco, co mu není dostupné, a nemá dostatečné verbální dovednosti na sdělení svého názoru. V pozdějším věku může vztek vyplynout z frustrace, nejistoty nebo potřeby nezávislosti. 

Jak reagovat na vztekající se dítě v obchodě?

Zůstaňte klidní: Přestože se může zdát těžké, je důležité zachovat klid. Odpovědět na vztek dítěte vlastním vztekem nepřinese žádné pozitivní výsledky. Snažte se zůstat klidní a ovládnutí. 

Empatie a porozumění: Pokuste se porozumět pohledu svého dítěte. Jejich svět je plný nových a často nepochopitelných věcí. Můžete říci něco jako: "Rozumím, že bys chtěl(a) tu cukrovinku. Ale dnes ji bohužel nemůžeme koupit." 

Nabídněte alternativy: Navrhněte dítěti jinou možnost, která může být přijatelná. Tím ukazujete, že i když nemohou dostat přesně to, co chtějí, stále existují jiné možnosti. 

Vzdělávejte: Vysvětlete dítěti pravidla a důvody, proč se daná věc nemůže stát. Mluvte s nimi na jejich úrovni a v jednoduchých větách. 

Odměny a chvála: Po chvíli, kdy se dítě uklidní, mu pozitivně vyjádřete uznání, že se snaží lépe porozumět pravidlům. Chvála může posílit pozitivní chování. 

Nechte dítě vyjádřit své pocity: Pokud je to možné, dejte dítěti prostor k vyjádření svých emocí. Možná se cítí frustrované nebo nespravedlivě treated. 

Vyhněte se podlézání: Je lákavé podlézat dětem, aby uklidnili jejich pláč či vztek, ale dlouhodobě to může vést k tomu, že si děti zvyknou na tuto taktiku a budou ji využívat. 

Každé dítě je jedinečné, a tak může vyžadovat individuální přístup. Důležité je si uvědomit, že výchova je proces, ve kterém se učíte společně s vaším dítětem. S láskou, porozuměním a trpělivostí můžete pomoci dítěti porozumět svým emocím a najít konstruktivní způsoby vyjádření svých potřeb.

Zažili jste sami někdy takovou situaci? Jak jste ji řešili? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.